Niby katolicy twierdzą, że dobre uczynki są tak samo jak i łaska konieczne do tzw. zbawienia, to jednak potrafią usprawiedliwić ludzkie zło za pomocą tzw. sakramentu spowiedzi lub poprzez zdanie się na tzw. miłosierdzie Boże, czyli w istocie na łaskę. Nie różni się to niczym od dogmatu luterańskiego, który mówi, że jesteśmy zbawieni tylko przez Bożą łaskę, a ludzkie uczynki nie mają znaczenia. Tak więc nie widzę tu żadnej różnicy pomiędzy tymi dwoma religiami.
Poza tym Luter zauważył w swych rozważaniach (co zarzucają mu katolicy), że "Bóg, aby być Bogiem, musi być najpierw Diabłem.". Jest to oczywiście kontrowersyjna wypowiedź z punktu widzenia katolika, dla którego Bóg jest wyłącznie dobry. Oba te twierdzenia są jednak błędne (bo odnoszą się do stworzyciela świata, a nie do prawdziwego Boga), choć Lutrowi jest nieco bliżej do prawdy.
Albowiem jeśli prawdą jest, że nasz świat został stworzony przez złego Demiurga/Elohim, czyli upadłe anioły, to rzeczywiście stworzyciel świata nie może być dobry. Prawdziwy Bóg/Źródło, który jest wyłącznie dobrem i miłością, nie odpowiada za świat materialny, w którym żyją ludzie.
Co więc z łaską Bożą?
A może łaska to po prostu refleksyjność, która niestety nie jest dana każdemu człowiekowi? Człowiek refleksyjny nie jest tak podatny na zło, nie ulega tak mocno światu materialnemu w porównaniu do człowieka bez refleksji (bez łaski, bez Ducha).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz